Další tři kameny zmizelých, takzvané stolpersteiny, budou v úterý 9. listopadu v 17 hodin uloženy do dlažby v Sokolově.
Dva z nich budou umístěny stejně jako vloni na Starém náměstí, v sousedství již uložených kamenů. Třetí bude umístěn před budovu bývalého katastrálního úřadu v ulici U Divadla. Kameny zmizelých jsou připomínkou nacisty zavražděných židovské obyvatel města.
Kameny uložené letos budou památkou na Juliuse Herrmanna, deportovaného v roce 1942 do Terezína a poté zavražděného v Osvětimi, Marii Steinigerovou, deportovanou v roce 1942 do Terezína a zavražděnou v Treblince, a Solomona Feuersteina, deportovaného rovněž v roce 1942 do Terezína a zavražděného v Treblince. Dr. Solomon Feuerstein byl poslední sokolovský rabín a před svým útěkem do Prahy bydlel v dnešní ulici U Divadla. Při příležitosti položení kamenů zmizelých přijede z Izraele rabínův pravnuk a také další příbuzní ze USA.
První dva kameny zmizelých byly umístěny v Sokolově vloni 10. listopadu na Starém náměstí. Nacistická perezekuce krutě postihla více než sto židovských obyvatel města, kteří se zde narodili, vyrůstali nebo pracovali, případně se přistěhovali odjinud a v Sokolově prožili řadu klidných let.
S myšlenkou takzvaných stolpersteine, neboli kamenů zmizelých, či také kamenů, o které je třeba zakopnout, přišel Gunter Demnig, německý umělec, jenž první kámen položil již v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. Kameny v podobě dlažební kostky o rozměrech 10 x 10 centimetrů jsou koncipovány jako vzpomínka na oběti nacismu a kladou se většinou před dům, kde dotyčná osoba žila. Myšlenka se poměrně rychle ujala a za necelé tři desítky let od jejího vzniku bylo po Evropě položeno na 67 000 kamenů ve více než dvacítce evropských zemí.
Každý kámen je opatřen mosaznou destičkou, do níž je vyryto, koho připomíná, jeho rok narození, datum deportace, a pokud je známé, tak i přesné datum úmrtí. Günter Demnig kameny vyrábí ručně, každý je originál.
Zdroj a foto: Město Sokolov